Pomysł na podróż. Zaplanuj i zorganizuj swoje wakacje…

Partenon. Najważniejsza świątynia starożytnej Grecji. Symbol współczesnych Aten. Doskonałość sama w sobie. Miejsce odwiedzane rocznie przez miliony turystów. I stale mylone przez wielu z rzymskim Panteonem. Przekonaj się sam, że greckiego Partenonu nie można pomylić z żadnym innym miejscem na świecie.

Jedna podjęta decyzja dzieli Cię od najwspanialszej starożytnej świątyni.
Tylko pomyśl. Siedzisz właśnie w domu lub pracy i planujesz upragnione wakacje. Tanie loty do Aten dostępne są na wyciągnięcie ręki. Czemu więc z nich nie skorzystać? Wszystkie te niesamowite zabytki, o których do tej pory czytałeś wyłącznie w przewodnikach, stoją dla Ciebie otworem. Z Partenonem na czele.

Partenon w czasach starożytnych Greków

Partenon w czasach starożytnych Greków, grafika: Rafael Gomez flickr.com

Boski plan zrealizowany ludzką ręką.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak by to było stać przed tą potężną, starożytną budowlą, czuć na karku promienie palącego, greckiego słońca i po prostu rozkoszować się samą obecnością tam? Na pewno. I na pewno wiesz już, ze wszystkich tych mądrych książek, że Partenon wybudowany został w V wieku, i to przed naszą erą, że jego pomysłodawcami byli Iktinos i Kallikrates, a rzeźbami zajmował się sam wielki Fidiasz. Wiesz też, że jest to świątynia poświęcona Atenie Dziewicy, od której pochodzi jej nazwa. Ale nie masz nawet najmniejszego pojęcia, jak to jest być tam, móc dotknąć wszystkich tych marmurowych kolumn, poczuć ich idealną gładkość. Nie znasz tego uczucia, gdy pod Twoimi palcami przesuwają się kolejno żłobienia wszystkich tych misternych rzeźb. Nie będąc na Akropolu, w samym Partenonie, nie potrafisz sobie nawet wyobrazić potęgi i piękna znajdującego się tam niegdyś posągu bogini Ateny – najdroższej rzeźby, jaką kiedykolwiek stworzył człowiek.

Partenon obecnie

Partenon obecnie, fot. Antonio CE flickr.com

Kilka godzin, aby przenieść się w czasie tysiące lat wstecz.

Teraz jednak masz szansę tego wszystkiego doznać. Wystarczą trzy godziny lotu samolotem, abyś znalazł się przed tą majestatyczną świątynią i doświadczył jej piękna na własnej skórze. Ralph Waldo Emerson, amerykański poeta, powiedział kiedyś: „Ziemia z dumą nosi Partenon, jako najwspanialszy ze swych klejnotów”. Teraz Ty możesz dotknąć tego klejnotu, zaznać wszystkich jego krzywizn i z zachwytem obserwować, jak mieni się w promieniach słońca, roztaczając tęczę barw. Jedyne, co musisz zrobić, to dać ponieść się marzeniom i zarezerwować bilet do Aten.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: