Pomysł na podróż. Zaplanuj i zorganizuj swoje wakacje…

Udaję się do Amsterdamu – stolicy i największego miasta Holandii. Miasto położone nad rzeką Amstel pełne jest kanałów, które dzielą je na liczne wyspy stąd określenie „Wenecja Północy”. Amsterdam to miasto o unikatowej atmosferze. Wibrujące, pełne życia, głośne i kontrowersyjne. Magiczne, fascynujące i urzekające. Pełne rowerów co w połączeniu z klimatyczną zabudową, kanałami i mostami łączącymi różne dzielnice miasta tworzy niezwykły obraz. Tak niezwykły, że często zwyczajnie chce się zatrzymać i obserwować co dzieje się dookoła. Wolność i wiatr we włosach, zwyczajność i kompletny brak sztuczności. Taki jest Amsterdam. Jeśli po poznaniu jego atmosfery jesteśmy gotowi ruszyć w trasę to warto zobaczyć właśnie tutaj jedne z największych zbiorów dzieł sztuki na świecie. W tym celu udaję się do imponującego Rijksmuseum – Muzeum Narodowego wypełnionego ponad 5000 obrazów, Muzeum Vincenta van Gogha dotyczącego jego sztuki oraz Domu Rembrandta, w którym malarz pracował i żył. Bryła Rijksmuseum przyciąga uwagę. To fascynujący przykład połączenia architektury gotyckiej z renesansową autorstwa holenderskiego architekta Petera Cuypersa.

Amsterdam pełen jest zabytków, które z uwagi na swój urok na długo pozostają w pamięci. Koniecznie trzeba więc zobaczyć Oude Kerk – najstarszy XIII-wieczny kościół w Amsterdamie z potężnymi organami uchodzącymi za najlepsze w całej Holandii. Przy Placu Dam mieści się z kolei Nieuwe Kerk – „Nowy Kościół” powstały w XVI wieku. W kościele tym odbywają się koronacje oraz śluby rodziny królewskiej. Jest też protestancki Westerkerk – „kościół zachodni” położony w Dzielnicy Jordaan. W tej samej dzielnicy znajduje się dom Anny Frank, w którym ona i jej rodzina ukrywali się podczas II wojny światowej. Dziś mieści się tu muzeum. Wizyta w nim jest ważną lekcją życia i historii. Są jeszcze dwa protestanckie kościoły: Zuiderkerk – „kościół południowy” i Noorderkerk – „kościół północny”. Przy Placu Dam zwracam uwagę na dawny Ratusz a dziś Pałac Królewski oraz Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. W Amsterdamie – mieście handlowym – nie mogło zabraknąć też wagi miejskiej, w której odbywało się ważenie towarów. Ta znajduje się przy Nieuwemarkt. Jest jeszcze szlifiernia diamentów, do której trzeba zajrzeć aby zapoznać się z procesem szlifowania. Jest ich właściwie kilka. Potem znów udaję się na spacer wzdłuż kanałów, których w Amsterdamie jest ponad 150 aby zobaczyć niezwykle urokliwe XVII- i XVIII-wieczne kamieniczki mieszczańskie. Można też udać się na rejs po kanałach lub wynająć rower wodny i samodzielnie eksplorować miasto. A kiedy na niebie pojawią się gwiazdy udaję się na wieczorną wizytę do Dzielnicy Czerwonych Latarni słynącej z legalnej prostytucji oraz licznych coffee shopów. Żarzą się tu czerwone światła, w witrynach stoją prostytutki… Taki jest Amsterdam. Niezwykły i niepowtarzalny. Jedyny w swoim rodzaju.

Wakacje w Amsterdamie

A żeby przekonać się o tym samemu, warto pomyśleć o podróży samolotem. Tanie loty z Poznania do Amsterdamu są bardzo popularne, jak również z innych większych polskich miast. Podróż jest niedługa i wygodna, nie dziwne więc, że wielu Polaków właśnie z tego sposobu transportu korzysta.

Nasze hotele w Amsterdamie:


hotel Amrath


hotel Botel


hotel Dylan


hotel Jan Luyken

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: