Pomysł na podróż. Zaplanuj i zorganizuj swoje wakacje…

Nie przyjechaliśmy tu na wypoczynek. Szkoda czasu w tak unikatowym miejscu. Oddajmy się zatem zwiedzaniu tego niezwykłego regionu Turcji. Zacznijmy od Catalhoyuk, który jest jednym z najstarszych miast na świecie. Niegdyś był to ważny ośrodek kulturowy w Turcji. Dziś ważne stanowisko archeologiczne przedstawiające osadę z czasów neolitu założoną między 7400 a 7300 r. p.n.e.

Po drodze Konya. Niegdysiejsza stolica Turcji, w której słynny XIII-wieczny turecki filozof Mevlana stworzył teorię o połączeniu człowieka z Bogiem za sprawą wirującego tańca derwiszów. Jest tu więc Zielony Grobowiec Mevlany, do którego przylega Muzeum Mevlany oraz Dom Derwiszów.

W końcu Kapadocja – niezwykłe i unikatowe miejsce na mapie nie tylko Turcji. Słynne tufowe kominy a wewnątrz nich domy i kościoły dekorowane freskami. Formacje skalne tworzą przedziwne twory: zobaczyć można więc np. grzyba czy wielbłąda. To wszystko i wiele innych tworów składa się na księżycowy krajobraz miejsca. Zachęcam też do wizyty w skalnym mieście Uchisar. Warto zobaczyć bizantyjskie kościoły w Goreme będące częścią Parku Narodowego Goreme. Jest ich ponad 300. Kościoły wpisane zostały w 1985 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A niedaleko stąd znajduje się karawanseraj seldżucki dla podróżujących karawan. Niegdyś przebiegał tędy słynny Jedwabny Szlak.

Wakacje w Turcji

Niezwykłą atrakcją w Kapadocji jest przelot balonem. Przelot kosztuje około 600 PLN i trwa mniej więcej godzinę. Jest to niepowtarzalny spektakl o wschodzie słońca a widoki są naprawdę urzekające.

Wczasy w Ankarze

A jeśli zależy nam na szybkim dotarciu do Turcji można pomyśleć o samolocie. Przykładowo na trasie Warszawa Ankara tanie loty organizowane są dosyć często. Również do innych tureckich miast można się dostać samolotem, jednak to połączenie należy do najbardziej popularnych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: