Pomysł na podróż. Zaplanuj i zorganizuj swoje wakacje…

Tak naprawdę można sobie wyobrażać to miasto na tysiące sposobów, myśleć, że wszystko już się o nim wie i nie obiecywać sobie wiele po konfrontacji miasta wyobrażonego z rzeczywistością, a jednak emocje jakie towarzyszą temu spotkaniu są tak ogromne, że początkowo w ogóle trudno nazywać je słowami. Wszystko to, co myśleliśmy do tej pory pęka jak bańka mydlana. Uczymy się pojmować i rozumieć miasto od nowa. Mówi się, że Jerozolima nie zachwyca architekturą, że poza słynnym Meczetem Skały niewiele tu majestatycznych budowli… Jerozolima zachwyca jednak swą unikatowością, niepowtarzalną atmosferą, egzotyką, długą i burzliwą historią oraz ludźmi. Nazwijmy rzecz po imieniu: Jerozolima zwyczajnie poraża.

To święte miasto trzech największych religii monoteistycznych świata sięga swym istnieniem 3 tysiąclecia. Stanowi święte miejsce dla wyznawców islamu z uwagi na obecność Meczetu Skały oraz Meczetu Al Aksa, dla wyznawców judaizmu poprzez Ścianę Płaczu zaś dla chrześcijan poprzez Grób Chrystusa. Miasto podzielone jest w obrębie murów na dzielnice: chrześcijańską, żydowską, ormiańską oraz muzułmańską zaś poza obwarowanym centrum są jeszcze dwa niezwykle istotne wzgórza: Góra Syjon – miejsce związane z Ostatnią Wieczerzą. Jest tu i Wieczernik, i zbudowany z jasnego kamienia Kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z rzeźbą śpiącej Matki Boskiej wykonaną z drewna oraz kości słoniowej. Jest też Grób Dawida – założyciela Jerozolimy – jedno z najbardziej czczonych przez Żydów miejsc. Drugie wzgórze to Góra Oliwna, na której przy ogrodzie Getsemani wznosi się Kościół Wszystkich Narodów ufundowany przez 16 państw, w tym również przez Polskę. Kościół stoi w miejscu, w którym Jezus ostatniego wieczora przed śmiercią modlił się przy skale. Jest tu również Grota Getsemani, którą uważa się za miejsce zdrady Judasza. Nieopodal znajduje się Kościół „Ojcze Nasz” w miejscu, gdzie Jezus nauczał tejże modlitwy. Jest też Kaplica Dominus flevit (Jezus zapłakał), gdzie Jezus płakał nad przyszłym, tragicznym losem Jerozolimy. Są też Groby proroków oraz cmentarze żydowskie. Wielu Żydów chce zostać tu pochowanymi by znajdować się blisko Doliny Jozafata, gdzie zgodnie z tradycją jako pierwsi zmartwychwstaną w Dniu Ostatecznym. Na grobach kładzie się kamienie zamiast wiązanek mające wyrażać trwałość.

Wszystko to jest warte zobaczenia, dlatego przebywając np. na wakacjach w Tel Avivie można się udać w godzinną podróż samochodem do Jerozolimy. A że tanie loty z Warszawy do Tel Avivu są bardzo częste i popularne, nie będzie problemu by tu dotrzeć.

Nasze hotele w Jerozolimie:


hotel Mount Zion


hotel Ritz


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: