Pomysł na podróż. Zaplanuj i zorganizuj swoje wakacje…

Urok Wiecznego Miasta jest przeogromny. Miasto poraża swoim bogactwem. Bogactwem zabytków wszystkich epok. Tego, co interesuje jest tak dużo, że nie sposób nawet wszystkiego zliczyć. Dzielimy więc Rzym na strefy historyczne i w taki sposób próbujemy poznać to niezwykłe miasto. Na początek wybieramy Rzym antyczny. Zwiedzamy Amfiteatr Flawiuszy – Koloseum, otwierając ze zdumienia usta. Olbrzymią budowlę rozpoczął w 72 roku cesarz Wespazjan. Otwarcie uczczone 100-dniowymi Igrzyskami nastąpiło za panowania jego syna Tytusa w 80 r n.e. Tu odbywały się walki gladiatorów. Potem było to miejsce rzezi chrześcijan. W związku z tym papież Benedykt XIV uczynił to miejsce świętym. Koloseum mogło pomieścić 70 000 widzów. Istniało 60 000 miejsc siedzących i 10 000 stojących. Na trybunach najlepsze miejsca przysługiwały cesarzowi i jego świcie. System korytarzy zapewniał zajęcie miejsc w przeciągu kilku minut. Nic więc dziwnego, ze Koloseum znalazło się na nowej liście 7 cudów świata.

Teraz spacerujemy po Forum Romanum – centrum starożytnego Rzymu. Miejscu, które było sercem życia politycznego i społecznego wielkiego Imperium. Oglądamy ruiny Palatynu, przechadzamy się w miejscu starożytnego Circus Maximus, który był największym i najstarszym cyrkiem starożytnego Rzymu położonym między wzgórzami Palatynu i Awentynu.  Jest jeszcze Forum Trajana z II w. n.e. i wiele innych niezwykle ciekawych obiektów. No i koniecznie trzeba zobaczyć Panteon w centrum miasta. To miejsce, w którym czczono Marsa i Wenus jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytnych na świecie.

Wakacje w Rzymie

Rzym bardziej współczesny to Plac Wenecki z Pałacem, który zamieszkiwał włoski „Duce” Benito Mussolini. Tu zbiegają się najważniejsze ulice Rzymu. Stoi tu również ogromny pomnik Vittorio Emmanuelle II, który zjednoczył Włochy. Niedaleko Kapitol z rzeźbą Marka Antoniusza na koniu – niegdysiejsze centrum religijne Imperium. Rzym to także imponująca architektura barokowa. Fontanna di Trevi jest najpiękniejszą fontanną na świecie. Jest imponującym XVIII-wiecznym dziełem Nicoli Salviego.  Poza tą fontanną, wiele innych. Są jeszcze Usta Prawdy. To kolejne miejsce warte zobaczenia. Marmurową twarzą z rozwartymi ustami straszono niegdyś składających fałszywe zeznania.

Rzym to ponadto piękne place jak Piazza del Popolo, na którego środku znajduje się egipski obelisk czy Piazza Navona, w którego centrum zobaczymy imponujące dzieło Berniniego – fontannę Czterech Rzek.  Jest też Plac Hiszpański ze słynnymi Schodami Hiszpańskimi.  Od placu wychodzi snobistyczna via Condotti pełna luksusowych butików. Kościoły i bazyliki. Z tych przecież Rzym słynie. Nie można pominąć Bazyliki Św. Jana na Lateranie, naprzeciw której znajduje się budynek z 28-stopniowymi schodami, które według legendy pochodzą z pałacu Piłata. Równie ważna jest Bazylika Św. Pawła za Murami, powstała w miejscu, w którym męczeńską śmierć przez ścięcie głowy poniósł Św. Paweł. Rzym to tak wiele cudownych miejsc. Miejsc z niezwykłą historią. Trzeba tutaj być. Po prostu.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – również te „podniebne”. Loty z Polski do Włoch są bardzo popularne, można dotrzeć np. z Warszawy, Poznania, Krakowa czy Wrocławia. Tanie loty z Warszawy do Rzymu – na pewno należą do tych najczęściej wybieranych. Lot bezpośredni trwa zaledwie ok. 2 godz. i 25 min. – jak widać to niewiele. Warto więc pomyśleć o tej formie transportu, by móc cieszyć się urokami stolicy Włoch.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: